HTML ve CSS Nedir?

Web tasarımı yapmak ve istenilen dizayna bürümek için çeşitli terimlerin bilinmesi, çeşitli dillerin kullanılıyor olması gereklidir. Web dilleri, programların oluşturulması için kullanılan yazılım dilleridir. Özellikle HTML ve CSS, web tasarımı için en temel programlama dilleridir.

HTML ve CSS Nedir?

Web tasarımı yapmak ve istenilen dizayna bürümek için çeşitli terimlerin bilinmesi, çeşitli dillerin kullanılıyor olması gereklidir. Web dilleri, programların oluşturulması için kullanılan yazılım dilleridir. Özellikle HTML ve CSS, web tasarımı için en temel programlama dilleridir. Peki açılımları, özellikleri nelerdir?

  • HTML

HTML “Hyper Text Markup Language” olarak tanımlanmaktadır. Türkçe kelime anlamı olarak; Zengin Metin İşaretleme olarak ifade edilir. Web camiasında betik dili olarak nitelendirilmektedir.

HTML; .html ya da .htm uzantısıyla nitelendirilmektedir. Tag adı verilen etiket yapısı, HTML dilini oluşturan ana unsurdur. HTML’nin konumu; olarak tanımlanmaktadır.

HTML dilinin tam ve nitelikli oluşturulması için özem gösterilmesi gereken;

  • Açılması; ()
  • Kapatılması

Şeklinde yapılmaktadır. HTML dikinde yapılan tagların kapatılması gereklidir. HTML’nin derleme- düzenleme gibi gereksinimi bulunmamaktadır. Oluşturulduğunda yani metin belgesinin .html uzantısıyla dizayn edilmesi, kaydedilen sayfanın arama motorunda görüntülenebilmesini sağlar.

  • CSS

CSS “Cascading Style Sheets” olarak nitelendirilmekte ve ‘’Basamaklı Stil Şablonları’’ olarak Türkçe ifade edilmektedir. Veya ‘’Basamaklı Biçim Sayfaları’’ olarak tanımlanmaktadır.

Yapılan HTML taglarının zenginleştirilmesi olarak ifade edilebilir. CSS ile görsel biçimlendirme, düzenleme yapılmaktadır. Yani HTML’lerin arka plan görüntülerinden yazı fontlarına, konumlandırma işlemlerinden boyutlarına dek dizayn edilmesi, CSS ile sağlanır.

CSS seçicileri; id ve class olarak iki farklı şekilde değerlendirilmektedir. HTML’de kullanılan seçiciler ile CSS’de tag biçimlendirmesi yapılır.

Son Eklenenler

App Store daki Yerli Uygulamalar

Uygulama geliştirme sayesinde, her ülkenin kendine ait baz

Yeni Nesil, 3D, 4D, 5D ve 6D Ekran Koruyucuları

Akıllı cep telefonları artık daha büyük bir hal almaya

Web Tasarımı nın Firmalar İçin Önemi Nedir?

Kurumsal firmalar için web sitesi tasarımının önemi, ti

Android Oreo İşletim Sisteminde WhatsApp Sorunu!

Android işletim sistemi bulunan telefonlarda belli aralıkl

Apple Kimliği Hakkında Bilgiler

Apple, güvenlik prosedürlerini en üst düzeyde tutan ve t

AirPods 2019 - 2020 Yenilikleri

Gelişen teknoloji, markaların sürekli olarak kendilerini

Elektrikli Otomobiller

Teknoloji geliştikçe arabalarda da çeşitli değişiklikl

Facebook Açılmazsa Ne Yapılmalıdır ?

Facebook, dünya üzerinde milyonlarca kullanıcısı olan b

Twitterda Trend Topic Nedir ?

Twitter, insanların tweet adı verilen kısa mesajlarla ile

İnternet Radyosu İle Her Yerde Müzik Dinle

Müzik o kadar faydalı bir sanatsal aktivitedir ki, bilimse